Diagnoza

Diagnoza

badanie objaw świerzbu

License: Creative Commons

Źródło: www.wikihow.com

Przebadaj się u lekarza. Jeśli podejrzewasz, że jesteś zakażony świerzbem, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy. Lekarz sprawdzi twoją wysypkę, zaczerwienienia i inne dolegliwości związane ze świerzbem. Najprawdopodobniej użyje igły, żeby pobrać bardzo mały kawałek skóry. Zbada uzyskany materiał pod mikroskopem, w celu potwierdzenia obecności roztocza, jajek i larw. Ważne, aby pamiętać, że dana osoba może być nadal zakażona świerzbem, nawet jeśli nie można znaleźć roztocza, jajka lub larw. Przy zakażeniu na całym ciele człowieka występuje średnio od 10 do 15 świerzbowców.

test na obecność świerzbu

License: Creative Commons

Źródło: www.wikihow.com

Przeprowadź test. Lekarz może również przeprowadzić test atramentowy, aby zidentyfikować jamki roztoczy świerzbowca. Podczas takiego testu jeśli pacjent zarażony jest świerzbowcem, jamki świerzbowca pojawią się na skórze jako faliste linie. Poniżej można obejrzeć przykładowy film:

oznaki świerzbowca ludzkiego

License: Creative Commons

Źródło: www.wikihow.com

Inne schodzenia, a świerzb

Wyeliminować inne schorzenia skórne. Istnieje wiele stanów zapalnych skóry, które mogą być mylone ze świerzbem. Główna metoda na ich rozróżnienie jest przez otwory/jamki świerzbowca. Poproś, więc lekarza, aby wykluczył te inne stany zapalne, aby mieć pewność, że to na pewno świerzb. Świerzbowiec ludzki najczęściej jest mylony z ukąszeniami i użądleniami owadów, robaków lub pluskiew. Świerzb może być również mylony z liszajem. Czerwona wysypka krost liszaja zazwyczaj występuje na twarzy w okolicach nosa i ust. Świerzb może być również mylony z egzemą, która jest związana z zapaleniem skóry. Czerwona wysypka krost egzemy jest reakcją alergiczną. Ludzie z egzemą mogą również zachorować na świerzb, ale stan zapalny dla nich jest o wiele bardziej dotkliwy. Często też świerzb mylony jest z łuszczycą, która jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, charakteryzującą się zwiększoną produkcją i przyspieszonym złuszczaniem komórek skórnych. Komórki skórne naskórka nieustannie podlegają procesowi wymiany i złuszczania. Proces ten zajmuje zazwyczaj jeden miesiąc, jednakże w przypadku łuszczycy trwa znacznie krócej, nawet mniej niż tydzień. Przyspieszenie procesu powoduje gromadzenie się nadmiaru komórek na powierzchni naskórka. W tym miejscu pojawia się łuszczyca w postaci różowo-czerwonej lub brunatnej zmiany pokrytej srebrzystą łuską.

Źródła:

http://www.cdc.gov/parasites/scabies/diagnosis.html

http://www.cdc.gov/parasites/scabies/diagnosis.html

https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/q—t/scabies/diagnosis-treatment

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scabies/basics/definition/con-20023488

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222761/

http://www.nhs.uk/Conditions/Scabies/Pages/Diagnosis.aspx

https://online.epocrates.com/u/2935124/Scabies

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/eczema.html

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/folliculitis/basics/definition/con-20025909

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/definition/con-20030838

http://www.wikihow.com