Leczenie

Leczenie świerzbu

leki na świerzb

License: Creative Commons

Źródło: www.wikihow.com

Niezalecane jest leczenie świerzbu domowymi sposobami. W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących leczenia świerzbu domowym sposobem. Do najczęstszych należą:

  • użycie siarki
  • użycie oleju z drzewa herbacianego
  • użycie octu
  • użycie olejków eterycznych
  • użycie olejku tamanu
  • branie zimnej kąpieli
  • itp.

Mimo, że niektóre z wyżej wymienionych sposobów czasem przynoszą pozytywne rezultaty niezalecane jest leczenie świerzb domowymi sposobami. W przypadku niepowodzenia świerzb dalej będzie się rozprzestrzeniał i zakażenie stanie się trudniejsze do wyleczenia. Zaleca się więc jak najszybszą wizytę u lekarza.

W ostateczności można też podjąć leczenie produktami przeznaczonymi do walki ze świerzbem, dostępnymi bez recepty, zawierającymi benzoesan benzylu lub zawierającymi permetrynę. Ważne jest jednak dokładne przeczytanie etykiety, ulotki i sposobu użycia.

Dodatkowo można użyć leków przeciwhistaminowych (antyalergycznych), aby złagodzić reakcję alergiczną.

Preparaty do walki ze świerzbem występują w postaci płynów, kremów, żeli, lotionów, emulsji, maści itp. Preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w przypadku tych dostępnych bez recepty zgodnie z zaleceniami farmaceuty. Warto zwrócić uwagę, że miejsca owłosione można smarować jedynie niektórymi preparatami. Preparaty miejscowe najkorzystniej jest aplikować w godzinach wieczornych, gdyż ekspozycja świerzbowców na leki jest wtedy zwiększona. Do kąpieli można dodawać również olejki np herbaciany, lawendowy, cynamonowy.

W leczeniu świerzbu norweskiego stosowane są oprócz preparatów do smarowania także środki doustne.

lerzenie świerzbowca ludzkiego

License: Creative Commons

Źródło: www.wikihow.com

W trakcie leczenia świerzbu należy przestrzegać następujących zasad

  1. Wszystkie osoby będące w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą powinny być objęte leczeniem
  2. Należy smarować całą powierzchnię ciała preparatami leczącymi świerzb. Wyjątkiem stanowi twarz i owłosiona skóra głowy
  3. Środek leczący świerzb należy nakładać po wieczornej kąpieli. Następnie założyć czystą bieliznę i położyć się spać w czystej pościeli. Preparat powinien pozostać na skórze przez 24h, do następnej kąpieli
  4. Należy dokładnie wyprać wszystkie elementy odzieży, ręczniki, pościel, bieliznę, z którymi osoba chora miała kontakt. Zalecana jest temp. prania min. 50 stopni, a następnie wysuszenie w suszarce lub wyprasowanie na gorąco.
  5. W szczelny worek foliowy należy zapakować rzeczy, które nie nadają się do prania. Worek ten należy przetrzymywać minimum 4 dni, gdyż świerzbowce przeżywają do 3 dni bez kontaktu z człowiekiem

Źródła:

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH

http://www.wikihow.com